EDWARD ALBEE “KÕIK AIAS” (2012)

Edward Albee näidend ,,Kõik aias”, räägib abielupaarist, kus naine leiab lahenduse rahaprobleemidele müües oma keha.

Me kõik mängime vahel mõttega sellest, missugune oleks elu siis, kui oleks rohkem raha. Mida kõike võiks endale lubada! Ja kui seda raha ei ole, aga sõpradel-tuttavatel näib olevat, võib unistusest saada ühel hetkel piinav probleem. Jenny ja Richard vaevlevad rahahädas ja suitsetavad odavaid sigarette, et külalistele kaaviari ja šampust pakkudes tasemel olla. Arved vajavad maksmist ja elurajooni standarditele ei tohi alla jääda. Kuidas olukorrast välja rabeleda?

Loo peategelasteks on Richard ja Jenny, kes kehastavad abielupaari, kelle ümber kogu tegevust toimub. Richard oli mees, kes armastab oma naist üle kõige. Ta ei luba naisel isegi tööle minna, vaid laseb oma kallimal tegeleda sellega, mis talle kõige rohkem meeldib – aia eest hoolitsemisega. Ka Jenny armastab oma meest väga. Temaga võtab ühendust mrs Toothe, kes pakub Jennile tööd … eliitprostituudina ning pärast mõningast kõhklemist võtab Jenny selle vastu.

Rahaprobleemid lahenevad, kuid tekivad uued. Kuidas teenitud (ja mitte väike) rahasumma Richardi käsutusse anda? Kuidas oma tegevust naabrite eest varjata? Kuidas taltsutada poega, kes õpib internaatkoolis ning kes võitleb tärkava puberteediga.

Ühel Jenny poolt korraldatud luksuslikul peoõhtul, millega Jenny lootis naabreid pimestada, selgub, et ka naabrite prouad teenivad lisa sama ametiga samas kohas kus Jenny’igi. Ootamatult sajab peole sisse ka proua Toothe’i kes teatab, et asutusele on jälile saadud ning see peab oma tegevuse lõpetama või kaugemale kolima. See on šokk kõikidele peolviibijatele, sest lisateenistusest saadava rahaga ollakse ära harjunud ning sellest loobumine tähendaks hoopi elustandarditele.

Kutsumatya saabub peole ka perekonnasõber Jack, kes on väga rikas ning on Richardi ja Jenny teadmata teinud testamendi nende nimele. Jack tunneb ära proua Toothe’i, kelle daamikeste poolt pakutavaid teenuseid ta kunagi on kasutanud. Peokülaliste reaktsioonidest teeb Jack ainuvõimaliku järelduse – kogu seltskond on Toothe’i „ärisse“ segatud. Selle teadmisega ei Jackil minna lasta – ta tuleb kõrvaldada ning Richardy-Jenny tahaaeda maha matta.  Kuna Jack jääb ootamatult teadmata kadunuks, siis avaneb tema pärandus Richardile-Jennyle alles kümne aasta pärast… Kas nad peavad vastu?


Esietendus Kuusalu rahvamajas 16. veebruaril 2012.a. Lavastaja Tõnu Tamm. Osades: RICHARD (Meeldiva välimusega mees)KAUPO RÜÜTSALU; JENNY (Tema naine, veetlev)ELVI REINVALD; ROGER (Nende poeg, nägus poiss, neljateistkümne ja viieteistkümne vahel) JOONAS PÜRG; JACK (Naabrimees)MART ALMERS; MRS. TOOTHE (Elegntne, nägus daam)TERJE MULTER; (Sõbrad ja naabrid) CHUCKKAUPO PARVE ja BERYLENE VALDMANN; GILBERTENN KIRSMAN ja LOUISETIIA KUMM.


Etenduse arvustus 21. veebruari 2012.a ajalehes Sõnumitooja. Autor Ülle Tamm.


Mõned pildid etendusest:

IMG_8015


Vaata ka täispikka etendust, mis on üles filmitud Kolgaküla rahvamajas. Kaamera ja montaaž Ergo Laansalu

I vaatus (39 min)

II vaatus (38 min)

III vaatus (58 min)

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s