LÕBUS LUGU “RASKE ON RÕÕMUTA ELADA” (2015)

Kuusalurahva Teatri 2015. aasta etenduseks on lõbus lugu „Raske on rõõmuta elada“, mille on koostanud ja lavale seadnud meie lavastaja Tõnu Tamm.

Tegemist on sõna otseses mõttes kohviku vormis luuleteatriga. Olgu siinkohal kohe ära öeldud, et meie etenduses luuletusi mitte deklameerita, vaid iga ette kantav poees on iseenesest läbikomponeeritud etendus, mis kõik üheskoos moodustavad mõtestatud terviku. Nagu pealkirigi ütleb on tegu lõbusa looga „Raske on rõõmuta elada“, mis on kantud mõttest, et mitte ainult elada vaid ka luua on ilma rõõmu ja hea tujuta raske. Kui ikka pole seda õiget tuju, siis pole loota ka loomingut, mis inimestele hinge läheks.

Tõnu on otsinud ja seadnud lavale krutskiga tekstid, milles lisaks pealispinnale – see tähendab sõnadega väljendatule –  sisaldavad veel ka allteksti, mis võib oma mõttelt olla sootuks teine kui sõnadega välja öeldakse. Kinnitame, et kartus, et etendus on luulekavadele iseloomulikult melodramaatiline või kohutavalt igav või liiga filosoofiline või akadeemiline või … noh kõik need kartused, mis tavaliselt seostuvad inimestel sõnaga “luule” küll karta pole tarvis.

Luulekohvikus kantakse ette:

  • Etüüd “Jabur teelaudkond” (L. Carrol, Alice Imedemaal);
  • Robert Burnsi poeem “Lõbusad kerjused”;
  • Hando Runneli valitud luuletused;
  • A.H. Tammsaare miniatuur “Kuulus kasrklane”;
  • Ott Arderi valitud luuletused ning
  • Betti Alveri poeem “Tuju”

Luulet esitavad Kuusalurahva Teatri (mis on alates 1. septembrist 2015.a iseseisev MTÜ) näitlejad: Elvi Reinvald, Ene Valdmann, Enn Kirsman, Inge Aun, Inge Lukme, Joonas Pürg, Kaupo Parve, Kaupo Rüütsalu, Mart Almers, Terje Multer ja Tiia Kumm.

Etendus on ilma vaheajata ning kestab ca 1h30min.


Info rahvamajadele: etendus toimub lava peal ja lava ees. Seepärast on vajalik näitlejate liikumine lavale ja põrandale tagasi (trepid!). Lisaks oleme etenduse sättinud selliselt, et publik ei istu saalis mitte tavapärastes ridades vaid kohvikulaudade taga. Soovi korral saame võtta kaasa 15 ekstra selle etenduse jaoks valmistatud 4-kohalist lauda.


Esietendus toimusid Kuusalu rahvamajas 2015. aasta 3. mail, etenduse arvustus ilmus 13. mail Ida-Harjumaa häälekandjas Sõnumitooja.


Mõned pildid peaproovist (kliki pildil)

Esikas_1