MARIA JOTUNI “MEHE KÜLJELUU” (2013)

“Mehe küljeluu” on Soome näitekirjanikust klassiku –  Maria Jotuni komöödia kolmes vaatuses (originaalis Miehen kylkiluu (1914)), mille tegevus toimub kuskil Soome väikeses alevikus möödunud sajandi algupoolel ning kõneleb ühest mehest ja tema kahest naisest … või … ühest naisest ja tema kahest mehest … või … ühesõnaga tükk on armastusest ja sellega seotud vingerpussidest ning keerdkäikudest.

Etenduses oli kaks süžeeliini: härras- ja lihtrahva omad.

Aleviku apteeki on tulnud praktikale kaunis apteekriõpilane Aina, kes kohalikul apteekrihärral pea segamini ajanud on. Apteekriproua Elli aimab midagi ning saab meelitustega abikaasa käest teada tema salaarmastuse nime. Kättemaksuks otsustab ta kolida elama kohaliku arsti Yrjö juurde, kes on aga veendunud poissmees, kellele küll meeldivad naised, aga ainult nende võrgutamiseks või lühikeseks kõrvalpõikeks hallis argipäevas. Loomulikult hakkab apteeker oma kallist kaasat taga igatsema ning kui sõber kaasat tagasi pakub, võtab ta kahetsuse ning tänutundega pakutu vastu.

Sealsamas apteegis elab ja toimetavad ka Tuomas Lukasson – apteekri sulane ning virtin Amalia Oljander, kes on mõnda aega juba lesepõlve pidanud. Loomulikult on kahe vaba inimese vahel tekkinud säde. Ainuke „häda“ on aga selles, et Tuomasel on samasugune säde tekkinud ka arsti virtina Miinaga. Nii puhkeb „pruutide sõda“, mille käigus jääb peale suurem ning aktiivsem Amalia. Aga ka Miina ei jäeta päris tühjade kätega. „Sõja“ ajal juhtub surema Amalia vennanaine ning selleks, et konkurent kõrvaldada, sokutab Amalia kosjasobitajast kupumoori Tiina abiga Miina Toipiasele naiseks.

Lõpuks selgub, et ka apteekri õpilasel Ainal on olemas peigmees ning etenduse lõpus on kõik õnnelikud.

Etendus oli kahe vaheajaga, kestusega kokku orienteeruvalt 3 tundi.

Etenduse lavastas Tõnu Tamm. Osades: Tuomas Lukasson (apteekri sulane) – KAUPO RÜÜTSALU; Amalia Oljander (apteekri virtin, Tuomase mõrsja) – TERJE MULTER; Miina Salokannel (arsti virtin, Tuomase silmarõõm) – ELVI REINVALD – Jussi Ollenberg, (apteekrihärra, Tuomase tööandja) – KAUPO PARVE; Elli Ollenberg (apteekriproua) – ENE VALDMANN; Aina Zinck (apteekriõpilane) – TIIA KUMM; Topias Kinkkunen (kingsepp, Amalia vend)- MART ALMERS; Yrjö Kallio (arst) – ENN KIRSMAN; Tiina (kupumoor) – ENE PIHOL (külalisena Läsna rahvateatrist).


Lavastuse arvustus 21. mai 2013.a Ida-Harjumaa ajalehes Sõnumitooja, autor Ere Uibo


Pildid kontrolletendusest (autor Ere Uibo)

Küljeluu


Et tükist aimu saada, oleme sellest teinud ka lühikese (ca 7 min) treileri mida on võimalik vaadata siit: