TAUNO YLIRUUSI “MÄNGUMÕRV”

Tauno Yliruusi (1927-1994) oli Soome kirjanik, kelle teostes on huumor ühendatud põnevusega. Yliruusi sulest on pärit umbes viiekümne lavastuse käsikirjad, lisaks hulgaliselt kuuldemänge, novelle ja romaane.

„Mängumõrv“ (Leikkimurha, 1959) on Tauno Yliruusi kõige populaarsem näidend, mida on lavastatud paljudes riikides nii näitelaval, telelavastuse kui ka kuuldemänguna. Seda on etendatud ka Eestis Teleteatris, kui 1978. aastal lavastas selle Gunnar Kilgas.

Mida teha siis kui igavus tahab tappa? Loomulikult tuleb hakata välja mõtlema üllatusi ning neid sõpradele teatud regulaarsusega pakkuma. Aga head üllatust on paganama raske välja mõtelda.

Neli head sõpra – päevavargast magister Loimu, arst Mattila, kirjanik Alastalo ning jurist Haapala saavad juba ülikooliajast regulaarselt kokku, mekivad konjakit, vestlevad maailma asjust, vaidlevad kirglikult erinevate päevakajaliste või igavikuliste teemade üle … ning valmistavad üksteisele lõbusaid ning närve kõditavaid üllatusi.

Viimasel kokkusaamisel jäi õhku kirglik vaidlus, kas narkomaan on valmis sooritama mõrva. On siis või ei ole? Küsimusele saab anda ammendava vastuse ainult inimkatsega.

Lugu koorub meie ees lahti kiht-kihilt justnagu kooritaks sibulat. Kihtide eemaldamisel  selgub, et mida pealtvaatajad etenduse alguses nägid polegi päris see, millena seda paista lasti. Seekordne lõbusa ja erutava vahepalana kavandatud üllatus paistab selle korraldajal kontrolli alt ära libisevat … Või kas ikka  libiseb?


Esietendus Kuusalu rahvamajas 9. oktoobril 2016.


Osades: LOIMU (päevavargast magister) – Kaupo Parve; Loimu sõbrad ALASTALO (kirjanik) – Mart Almers; HAAPALA (jurist) – Kalev Pallon; komissar TANNER – Tõnu Tamm; VENTOLA (narkomaan) – Enn Kirsman


Arvustus ajalehes “Sõnumitooja”


Fotogalerii esietendusest: