Käesoleva aasta kolmandas lavatükis Kuusalurahva Teatrilt mängivad ainult mehed.
Harrastustrupp Kuusalurahva Teater mängib oma lavastust „Mängumõrv” kohas, kus seda varem pole tehtud – kaks esimest etendust toimusid Kuusalu rahvamaja teisel korrusel isetegvuslaste saalis.
„On suurepärane, et leidsime mängukoha, mis pole lava, vaid tuba, sest ka näidendis toimub kogu tegevus vaid ühes toas,” rääkis lavastaja Tõnu Tamm.
Esietendus oli 9. oktoobril, teine mängukord nädal hiljem. Mõlemad etendused olid rahvarohked, kuigi vaatajaid palju korraga saali ei mahu, heal juhul poolsada. Publik oli näoga ukse poole, tegevus toimus poole saali peale ehitatud elutoas.
Osatäitjad on Kuusalu trupist Kaupo Parve, Mart Almers, Enn Kirsman. Esimest korda mängis koos Kuusalurahva Teatriga Lääne-Virumaalt Läsna kandist pärit Kalev Pallon ning roll oli ka lavastaja Tõnu Tammel – esimest korda enda lavastatud tükis.
Lavastaja lausus, et Soome näitekirjaniku Tauno Yliruusi „Mängumõrva” üks suurimaid väärtusi on puänt: „Väliselt ei juhtu tükis justnagu midagi, ka tegevus on vaid ühes paigas. Mäng käib aga ajudes, see on tugev tekstitükk, mõttemäng, mitte situatsioonikomöödia. See, mida öelda, sõltub väga tugevalt eelnevast tekstist. Kui sealt ei tule mõtet, on raske edasi minna. Tükk meenutab tennisemängu – ühed servivad, teised püüavad ja löövad vastu.”
„Mängumõrvas” on laval ainult mehed, kevadel esietendunud tükis „Uljas neitsi” ainult naised. Tõnu Tamm märkis, et kuna trupp tõi käesoleval aastal lavale kolm näidendit, oli vaja, et kõik näitlejad saaksid rakendust.
Mehed said lavastajalt kiita: „Kindlasti oli keeruline tükki õppida, see vajab veel palju sissemängimist, vajaks ka kutselisel teatril. Lavastamine ja näitlemine korraga oli mulle väga keeruline, kuid huvitav väljakutse. Olen harjunud kontrollima näitlejaid saalist kullipilguga.”
Näidendi õhkkonna loomise eest vastutas Enn Kirsman, kellel oli seekord suulist rolli kõige vähem. Lavastaja kiitis, et Enn Kirsman sahkerdas oksjonilt mööblit, ajas välja kaltsunuku, hoolitses pisidetailide eest, et tegevuspaik oleks võimalikult loomutruu – tunda oli isegi tubaka- ja konjakilõhna, kuigi ükski näitleja neid etenduse ajal ei tarvitanud.
Juubel ja teatrimaraton
Pärast „Mängumõrva” kavatseb Kuusalurahva Teater pidada uuslavastustest veidi pausi – lavastaja märkis, et rahvamajas pole nende dekoratsioone enam kuhugi mahutada. Lavatükkidega minnakse andma külalisetendusi, novembrikuu kahel järjestikusel nädalavahetusel teevad nad Kuusalu rahvamajas teatrifestivali, kus mängivad ära kõik viis praegu mängukavas olevat lavastust. Sellega tähistab trupp oma 20. aastapäeva.
Enn Kirsman lausus, et kolme uuslavastusega aasta on olnud trupile kurnav: „Tagantjärele targana tuleb tunnistada, et püüdsime juubelihooajal hammustada pisut liiga suurt tükki. 1996. aastal etendus Kuusalu rahvamaja näiteringi tükk „Iga varas pole suli” ning tahtsime ümmargust aastapäeva tavapärasest suurejoonelisemalt tähistada. Otsustasimegi, et toome tavapärase ühe näitemängu asemel lavale kokku kolm uuslavastust. Kõik need plaanisime valmis saada veel enne suvepuhkusele minekut.”
Ta jutustas, et elu tegi aga korrektiivid: „Kui ühe tüki esietendus on lähenemas ning lavastaja teeb sellega neli-viis proovi nädalas, pole teiste tükkide harjutamiseks aega. Nii lükkuski „Mängumõrva” esietendus sügisesse. Tekst polnud kõige pikem või raskem, kuid lavastaja võttis ka ise meie tungival pealekäimisel ühe rolli näidelda. See pani talle topeltkoormuse ning venitas etenduse valmimist, aga tulemusega oleme igati rahul. Tore oli vaadata, kuidas Tõnu mängib. Kadestan teisi, kes saavad temaga koos mängida.”
Enn Kirsman tõdes, et teda on häirima jäänud üks asi – kurdetakse, nagu ei toimuks Kuusalu rahvamajas eriti midagi: „Kui vaadata kultuurikalendrit, julgeksin väita vastupidist. Kui küsida, miks kurtja ei käinud vaatamas meie, Rakvere Teatri või mõne muu trupi etendust, kuuleb põhjuseks, et televiisorist oli näosaade või „Õnne 13” või „Suur komöödiaõhtu” või mõni muu teleseriaal. Tahaks hüüda, et lavastus sünnib siin ja praegu ja kui sa täna teatrisse ei läinud, ei saa sa homme seda järele vaadata, aga Endel Kellapid ja Herbert Vingid tulevad täpselt samas esituses kordussaadetes tagasi. Teater, nagu öeldakse, on kaduv kunst – pärast etenduse lõppu ongi kadunud ja uuesti sama etendust ei näe enam kunagi. Soovitan kõigil sellele mõelda.”
„Mängumõrva” vaatamas käinud Kris ja Kadi Tooming Kuusalu vallast laususid, et jäid nähtuga väga rahule: „Tulemus oli veidi nagu Linnateatris, intiimne ja publikule lähedal. Oleme kuulnud Kuusalurahva Teatrist palju head, kuid vaatama tulime esimest korda. Nüüd tahaks ära näha ka nende teised lavastused. Lemmiktegelane oli kindlasti sarmikas ja detektiivilik Tõnu Tamm.”
Küsimusele, kas narkomaan on valmis sooritama mõrva, otsivad vastust kirjanik Alastalo (MART ALMERS), magister Loimu (KAUPO PARVE), komissar Tanner (TÕNU TAMM) ja jurist Haapala (KALEV PALLON).
Lugu ilmus 19.10.2016 Ida-Harjumaa nädalalehes “Sõnumitooja”. Autor ajakirjanik Ere Uibo