Ilmus plaat “Küll mõni poiss võib ilus olla”

1970. aasta jaanilaupäeval lõid käed kaks noort ja andekat näitlejat – 26-aastane Kaarel Kilvet ja temast kaks aastat vanem Tõnu Tamm – et üheskoos hakata laulma uuemaid eesti rahvalaule.

Eks selliseid laule oldi ju Eesti teatris lauldud varemgi, kuid Tõnu ja Kaarel püstitasid endale eesmärgiks esitada neid nostalgilisi-magusaid laule  surmtõsiselt, mitte pilades, nagu teised seda tegema kippusid. Taoline tõsine-naiivne lähenemisviis mõjus ning duo laulud saavutasid kiiresti tohutu publikumenu. Kitarre käes ja mantel üle õla, kihutasid noored mehed risti-rästi läbi Eestimaa ühelt ülesastumiselt teisele.

Tõnu ja Kaarli lauludele tugines ka 1970-de teise poolde jäänud tollase Noorsooteatri supermenuk “Oh armastus sina kallis magus mesi”, mida kolme ja poole aasta jooksul mängiti kokku 251 korra. See Noorsooteatri, millest  hiljem sai Linnateater, rekord langes alles paari aasta eest, kusjuures rekordipurustajal – Edward Albee “Kes kardab Wirginia Wolfi” Mladen Kiselovi lavastuses – kulus sama saavutuseni jõudmiseks kaheksa hooaega.

Terve põlvkond poisse ja tüdrukuid, nende emasid-isasid ning vanaemasid-vanaisasid istus 1970-del raadiote juures, et tabada Vikerraadiost saadet “Külasimman”, ikka selleks, et kuulda sealt Tõnu ja Kaarli poolt kuulsaks lauldud lugusid nagu “Kitarre käes ja mantel üle õla”, “Margareeta”, “Suur Mari ja Väike Peeter”, “Alati olen mina lustilik”, “Küll mõni poiss võib ilus olla” ja paljusid teisi.

Õnneks pole salvestatud laulud nagu teatrietendused, mis lakkavad olemast kohe peale etenduse lõppu. Vaatamata sellele, olid duo laulud kuni tänaseni plaadiks vormimata. 1990del, kauboikapitalismi päevil, avaldasid Kaarel ja Tõnu küll kaks kassetti “Oh armastus sina kallis magus mesi” ja “Sinu ilusad sinised silmad”, kuid need on tänaseks muutunud muuseumieksponaatideks või lootusetult läbi käiatud.

Küllap leidub 1970 ja 80ndate poiste-tüdrukute ja nende emade-isade hulgas piisavalt neid, kes sooviksid duo legendaarseid laule jälle, aga nüüd juba kaasaegses kvaliteedis, kuulata.

Selle aastal 22. novembril tähistame ühe duo liikme Tõnu Tamme 75. sünnipäeva. Sünnipäevakingitusena andis tema juhendatud harrastustrupp – Kuusalurahva Teater – välja duubelplaadi, millele on kogutud kõik Eesti Rahvusringhäälingu arhiivi talletatud duo laulud ning kannab pealkirja “Küll mõni poiss võib ilus olla”. Plaatidel on kokku 36 lugu, millest 6 on esindatud kahe erineva versiooniga. Juuresolevas videos on stiilinäide ühest plaadile salvestatud loost.

Huvi korral on võimalik muusikakonservi soetada Kuusalurahva Teatri koduleheküljelt teater.kuusalu.eu. Siit ostes on plaadi maksumus on 10 eurot, millele lisandub saatekulu. CD-kettaid on alates pühapäevast 26. novembrist, mil kell 12 toimub Kuusalu rahvamajas plaadiesitlus, sama hinnaga võimalik soetada ka Kuusalu rahvamajast.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s